27 marca 2020

Wady i zalety biur wirtualnych

Prowadzisz działalność gospodarczą? Jesteś freelancerem i nie masz potrzeby wynajmowania lokalu do świadczenia usług? Alternatywą jest wirtualne biuro w Warszawie. W praktyce możesz wykonywać swoją pracę w domu, a w teorii Twoja firma znajduje się właśnie w takim miejscu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy pracują zdalnie np. jako grafik, copywriter, choć coraz częściej jest to popularne nawet wśród osób, które świadczą usługi księgowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety wirtualnego biura.

Korzyści, które płyną z wirtualnego biura

Przede wszystkim, jeśli pracujesz w domu, możesz z łatwością oddzielić sprawy prywatne od zawodowych. Do podstawowych zalet takiego rozwiązania należą:

  • możliwość zarejestrowania firmy poza domem,
  • obsługa korespondencji,
  • obniżenie kosztów prowadzenia działalności,
  • posługiwanie się adresem firmy niezwiązanym z domem,
  • wliczenie opłat za lokal w koszty.

Jeśli zarejestrujesz firmę pod innym adresem niż domowy, z łatwością skierujesz tam np. pocztę, która dotyczy wyłącznie prowadzonej przez Ciebie działalności. Często można ustalić szerszy zakres obsługi i zdecydować się np. na skanowanie dokumentów, które błyskawicznie trafią do Ciebie. Co więcej, namiary na lokal możesz umieścić np. na ulotkach, w regulaminie sklepu internetowego czy wizytówkach. Zdecydowanie lepiej będzie prezentować się adres, pod którym znajduje się wirtualne biuro niż blok czy budynek jednorodzinny. Ma to wpływ na wizerunek prowadzonej przez Ciebie działalności.

Niektóre firmy poszerzają swoje usługi np. o zarejestrowanie telefonu i przekierowanie połączeń. To komfortowe rozwiązanie, szczególnie jeśli nie chcesz kontaktować się z klientami czy współpracownikami przez prywatnego smartfona. Poza tym, jest to idealna opcja dla wielu branż. Szczególnie sprawdzi się wśród osób, które często podróżują lub wyjeżdżają w celach służbowych, ale nie tylko. To propozycja również dla pracowników zdalnych. Jak dobrze wiesz, prowadzenie działalności to spore koszty, szczególnie na początku. Jeśli zdecydujesz się na wynajem wirtualnego biura w Warszawie, nie będziesz musiał płacić za przestrzeń, z której w praktyce nie korzystasz.

Na co musisz szczególnie zwrócić uwagę, jeśli chcesz wynająć biuro?

Takie rozwiązanie ma swoich przeciwników oraz zwolenników. Wśród niewielu wad są:

  • ograniczone możliwości związane z odebraniem poczty,
  • określenie konkretnych warunków współpracy.

Jak już wiesz, wirtualne biuro w Warszawie doskonale sprawdzi się do kierowania tam służbowej poczty. Musisz jednak zwrócić uwagę na listy polecone z potwierdzeniem odbioru lub takie, na które musisz odpowiedzieć w ciągu kilku czy kilkunastu dni. Jeśli nie dopełnisz niektórych formalności, możesz ponieść konsekwencje. Warto podjąć współpracę z firmą, która będzie Cię powiadamiać na bieżąco o korespondencji. Poza tym, lokalizacja Twojej firmy jest ściśle związana z Urzędem Skarbowym, do którego należysz. Zastanów się, czy będziesz w stanie załatwiać wszelkie formalności w instytucji, która jest oddalona od Twojego miejsca zamieszkania. Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy, aby mieć pewność, jak oraz kiedy możesz korzystać z lokalu.

Biura wirtualne - wady i zalety