15 czerwca 2020

Wady i zalety kupna gotowych spółek

Rozważasz kupno gotowej spółki? Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić. Takie rozwiązanie ma wady i zalety, a ostateczna ocena inwestycji zależy od indywidualnych oczekiwań klienta.

Zalety kupna gotowej spółki

Jedną z największych zalet kupowania gotowych spółek jest brak problemów z ich rejestracją. Podmiot posiada już kompletną dokumentację, a zakończenie wszystkich formalności związanych z jego przejęciem zajmie zaledwie kilka dni. Spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie trzeba ubiegać się o REGON, NIP i KRS. Wszystkie zgłoszenia podatkowe również zostały już zrealizowane. Dzięki temu inwestor nie musi tracić czasu na wypełnianie dokumentów i kontakty z urzędami. Sięga po gotowe rozwiązania, które są już wdrożone i zatwierdzone formalnie.

Kolejną kwestią jest staż spółki. Istniejąc na rynku już od kilku lat, ma ugruntowaną pozycję i często większy zakres narzędzi do prowadzenia biznesu. Dużą zaletą jest lepsza zdolność kredytowa. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na posiadane przez spółkę zezwolenia, koncesje i licencje. Przedsiębiorca nie musi ubiegać się o nie od zera. Niezwykle pomocna może okazać się również historia w Urzędzie Skarbowym i KRS.

Wady transakcji

Kupując gotową spółkę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność oferty i upewnić się, że zawierana transakcja jest zgodna z oczekiwaniami. Niekiedy zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy wbrew wcześniejszym obietnicom nie posiadają spółki z historią, a czysty podmiot bez korzystnych narzędzi biznesowych. W takiej sytuacji można stracić czas i pieniądze oraz narazić się na niepotrzebny stres. Dużą pomocą mogą okazać się zaufani pośrednicy, którzy dokonują selekcji podmiotów i dbają o uczciwość transakcji. Lepiej natomiast unikać nieznanych w branży sprzedawców prywatnych.

Klienci muszą też liczyć się z pewnymi zmianami formalnymi. Naturalną konsekwencją zakupu jest konieczność zmiany nazwy spółki, listy wspólników i dokonanie stosownego wpisu do KRS. Choć inwestorzy nie wypełniają tyle dokumentów, ile należy przygotować przy nowym podmiocie, powinni zarezerwować trochę swojego czasu i cierpliwości. Zarząd może reprezentować spółkę już od momentu zakupu udziałów. Kwestie formalne nie stanowią zatem żadnej przeszkody i można natychmiast przystąpić do podejmowania strategicznych decyzji.

Inwestycja w praktyce

Zainwestowanie w gotową spółkę może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób. Wykupienie udziałów wiąże się z szybszym rozpoczęciem prowadzenia biznesu i dostępem do gotowych już narzędzi. Aby jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, ważna jest wiarygodność sprzedawcy i kontakt z fachowcami, którzy mają już doświadczenie w tego typu sprawach. Po drugie, nie można zapominać o dostosowaniu podmiotu do swoich indywidualnych oczekiwań i wprowadzeniu kilku drobnych zmian. Jak każda decyzja biznesowa, zakup spółki powinien zostać dobrze przemyślany. Wówczas transakcja będzie przewidywalna, a w przyszłości przyniesie realne zyski.